Адвокат Надежда Петкова
Какво е домашно насилие?
Според последната редакция на Закона за защита от домашното насилие, то представлява „всеки акт на физическо, сексуално, психическо или икономическо насилие, както и опитът за такова насилие, принудителното ограничаване на личния живот, личната свобода и личните права, извършени спрямо лица, които се намират в родствена връзка, които са или са били в семейна връзка или във фактическо съпружеско съжителство или в интимна връзка“. Под специална закрила са децата в семейството, тъй като се смята, че ако децата са станали свидетели на домашно насилие, то същото е извършено и срещу тях. В този смисъл всички деца, които виждат някаква агресия у дома също са жертви и може да бъде търсена защита и спрямо тях.
Как да се защитя от домашно насилие?
Тук ще разгледаме накратко какви са законовите възможности за защита и как бихме могли най-бързо да получим такава.
Най-бързата защита може да бъде предоставена чрез специално съдебно производство. Неговата цел е съдът да издаде заповед за защита на пострадалото лице и да наложи определени мерки. Сред тях са задължаване на извършителя да се въздържа от домашно насилие, отстраняване от съвместно обитаваното жилище за определен срок, забрана за осъществяване на контакт с пострадалото лице, временно определяне местоживеенето на детето да бъде при пострадалия родител и други. Съществува възможност съдът да издаде незабавна заповед за защита още преди делото да бъде разгледано в открито съдебно заседание. Това се прави в случаите, когато е налице пряка, непосредствена или последваща опасност за живота или здравето на пострадалото лице.
Особеното при разглежданото специално производство за защита от домашно насилие е, че са предвидени по-кратки срокове за произнасяне на съда и за насрочване на делото. Целта е да си осигури бърза защита, като не се губи ценно време в хода на делото.
Следващата възможност за жертвите на домашно насилие, е да се обърнат към органите на МВР. Те от своя страна могат да наложат мерки, предвидени в Закона за министерство на вътрешните работи, като устно или писмено предупреждение на извършителя и други. Освен това, когато има данни, че извършеното домашно насилие представлява престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, то лицето може да бъде задържано. В тези случаи компетентният прокурор може да удължи срока на задържане на лицето, както и да сезира съда с искане за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Няма пречка пострадалото лице да се обърне директно към прокуратурата, като подаде жалба. В този случай прокурорът ще постанови извършване на проверка и ако се открият данни за извършено престъпление, ще бъде образувано наказателно производство, в което извършителят може да бъде осъден за извършеното престъпление.
Важно е да се отбележи, че производството за защита от домашно насилие не изключва наказателната отговорност. Двете производства могат да текат успоредно и целта им ще бъде различна. В първото, пострадалото лице търси бърза защита с предприемане на определени законови мерки. При второто производство, държавата, в лицето на съответния прокурор, ще повдигне и поддържа обвинение срещу извършителя и същият може да бъде осъден за престъпление и да му бъде наложено наказание.
Невинаги актът на домашно насилие представлява и престъпление по нашия закон. В тези случаи извършителят няма да бъде съден по наказателен ред, но това не изключва възможността пострадалото лице да търси обезщетение за нанесените му вреди, ако са настъпили такива.
Статията не изчерпва подробно всички хипотези, които могат да възникнат, а единствено изяснява основните начини за търсене на законова защита от жертвите на домашно насилие. За повече информация следва да потърсите юридическа помощ.